Projektas “Nusimesk savo akmenų kuprinę”
2023m. rugpjūčio – gruodžio mėnesį buvo įgyvendinamas Šiaulių rajono savivaldybės sveikatos rėmimo finansuojamas projektas “Nusimesk savo akmenų kuprinę”. Projekto tikslas – stiprinti rizikingos elgsenos paauglių ir jų tėvų psichologinę sveikatą.
Paauglystės laikotarpiu vyksta daug reikšmingų biologinių ir psichologinių pokyčių jauno žmogaus kūne ir psichikoje. Šie pokyčiai neretai sukelia daug iššūkių tiek patiems jaunuoliams, tiek jų tėvams. Nežinodami apie kūne ir psichikoje veikiančius mechanizmus, tėvai nežino kaip reaguoti į pasikeitusį elgesį, maištavimą, kraštutinimų pasirinkimą, adrenalino siekį. Tam, kad suprastumėte paauglį, pabandykite įsivaizduoti, kad jūsų smegenys visiškai persitvarko, kad kas rytą pasaulį matote visai kitokį ir negalite patikėti tuo, kad vakar pažinojote jį dar kitokį. Siekiant stiprinti paauglių psichologinę sveikatą, mažinti nerimo lygį bei rasti sprendimus savo gyvenime, įgyvendinant projektą “Nusimesk savo akmenų kuprinę”, 12 paauglių buvo organizuojamos psichologės-psichoterapeutės individualios konsultacijos Atvirame Šiaulių rajono jaunimo centre.
Viena iš projekto minčių ir idėjų buvo kuo labiau priartinti tėvus prie paauglių psichologinės raidos turinio, vykstančių mechanizmų supratimo, kurie leistų suvokti, kad paaugliams šiame laike būti irgi yra labai nelengva. Gauti praktinių patarimų, kurie leistų daryti pokyčius tėvų ir paauglių santykyje. Edukacinio turinio tikslui įgyvendinti 2023m. spalio 28 dieną buvo organizuojamas vienos dienos patyriminis-praktinis seminaras patyriminių mokymų bazėje, Čeprečiškės kaime, Šiaulių rajone su psichologe- psichoterapeute Laura Stumbraityte – Normante. Psichologė-psichoterapeutė kalbėjo apie paauglystę, jos rizikas ir psichologinę raidą. Laura įvardino, kad pagrindinė paauglystės metu persitvarkanti smegenų sritis yra prieškaktinė smegenų žievė. Tai ta smegenų sritis, kuri koduoja visą mūsų asmenybę, atsako už racionalų mąstymą, taisykles. Joje koduojami tie įgūdžiai, kurių neturėjimą atleidžiame vaikams, bet nebegalime atleisti suaugusiems. Smegenų brendimo laikotarpiu prieškaktinė žievė subręsta vėliausiai. Štai kodėl iki brandos gan sunku valdyti emocijas. Psichologė išsamiai papasakojo, kad besiformuojant prieškaktinei smegenų žievei, paaugliai negali susieti priežasties ir pasėkmės ryšio, kitaip tariant numatyti savo veiksmų padarinių, todėl bet kokie moralizavimai paauglystėje neveikia.
Susiformavusi tėvų grupė seminare kartu su Laura diskutavo iš savos realybės atsineštus klausimus, prašė patarimų kaip elgtis. Psichoterapeutė, atsakinėdama į klausimus, įvardino, kad tėvų pavyzdys yra labai reikšmingas vaiko ir paauglio gyvenime, nes kiekvieno iš mūsų viduje yra introjektuoti: mama ir tėtis. Todėl paauglystėje besiformuojantis identitetas tapatinasi su mamos ir tėčio figūrėlėmis esančiomis kiekvieno žmogaus viduje. Visi elgesio mechanizmai, reakcijos, jausmų kontrolė yra atsinešta iš tos introjekcijos. Todėl norėdami daryti pokytį santykiuose su paaugliais, tėvai patys turi daryti pokytį. Tam tikslui prieš seminarą ir po seminaro buvo organizuojamos individualios psichologės-psichoterapeutės konsultacijos 12 Šiaulių rajono savivaldybėje gyvenančių paauglių tėvams. Šiose konsultacijose tėvai turėjo galimybę spręsti savo asmenines situacijas, kartu su psichoterapeute nusimatyti žingsnius, kurie keistų, gerintų esamą situaciją.
Antrojoje vienos dienos seminaro dalyje, jaunimo darbuotojos iš Atviro Šiaulių rajono jaunimo centro organizavo paauglių tėvams patyriminį žygį su užduotimis. Pagrindinė žygio idėja buvo patirti bendrystę su kitais tėvais, nesijausti vienišu su savo problemomis, atrasti bendraminčių, su kuriais galima pasikalbėti, dalintis savais patarimais, sėkmėmis ir nesėkmėmis auginant paauglius. Žygio metu visos užduotys buvo susijusios su paauglyste, siekiant mažinti santykio atitolimą tarp tėvų ir paauglių. Tėvai galėjo patirti sėkmę įveikę užduotis ir sėkmės patyrimo džiaugsmą perkelti į kasdienį gyvenimą. Atviro Šiaulių rajono jaunimo centro vadovė Kristina Pinskienė dalinosi praktiniais patarimais iš savo ilgametės darbo su jaunimu patirties, pasitikėjimu grįsto santykio kūrimo principais, nurodė informaciją ir pagalbą, kur galima kreiptis susidūrus su tam tikromis problemomis.
Supratę, kad yra poreikis burtis paauglius auginantiems tėvams, buvo sukurta pokalbių grupė messenger programėlėje, projekte dalyvavusiems tėvams, o identifikavus, kad išgrynintos informacijos, su paaulgystės laikotarpiu tėvams Šiaulių rajone nėra, buvo sukurtas puslapis facebook.com – Šiaulių rajono paauglių tėvų grupė.